Norvégiában startolt el a jubileumi Cziffra fesztivál

Koncerttel, kiállítással és filmvetítéssel tisztelegtek Cziffra György előtt Oslóban.

Október 26-29. között a 10. Cziffra Fesztivál keretében a magyar uniós elnökség kiemelt oslói kulturális eseményeként az oslói Magyar Nagykövetséggel és a Norvég Zeneakadémiával együttműködve színes programokkal és nagyszabású koncerttel emlékeztek meg Cziffra Györgyről, a legendás zongoravirtuózról közelgő születésnapja kapcsán a norvég fővárosban. A koncertet Sándorfi Eszter, Magyarország oslói nagykövete és Frode Overland Andersen, a norvég külügyminisztérium európai főigazgatója nyitotta meg. A jubileumi programsorozat első külföldi eseményeként Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra-örökség legelhivatottabb képviselője ismét megmutatta, hogy Európa szívében milyen gazdag és unikális komolyzenei örökséget ápolunk.

dsc_5660.jpg

Balázs János – Fotó: Karina Krokaa

A Norvég Zeneakadémia növendékeivel együtt adott koncerten Balázs János Cziffra György legendás átiratait is megszólaltatta. A koncertet megelőző mesterkurzuson és workshopon a diákok közelebb kerülhettek Cziffra művészi örökségéhez. Kihívásokkal teli életútját tablókiállítás formájában ismerhette meg a közönség, valamint az érdeklődőknek a Cziffra100 Tele van a két kezem boldogsággal című filmet is levetítették. Október 26-án Balázs János zongoraművész az oslói magyar diaszpóra és magyar nagykövetség közös megemlékezésén is adott előzetes „beharangozó koncertet”. A 10. jubileumi fesztivál ünnepi eseményei Budapesten, majd Londonban folytatódnak.

Az ünnepi koncerten megnyitó beszédében Sándorfi Eszter, Magyarország norvégiai nagykövete örömét fejezte ki, hogy egy ilyen különleges koncerttel tud a norvégiai magyar közönség ünnepelni. A Norvég Külügyminisztérium részéről Frode Overland Andersen, európai főigazgató köszöntötte az eseményt és a jelenlévőket.

A nemzetközi, norvég és magyar hallgatóság körében óriási sikert aratott Balázs János és a Norvég Zeneakadémia növendékeinek fellépése az Zeneakadémia impozáns koncerttermében, amelyet a Zeneakadémia részéről Lina Braaten, a Zongora, Zenei kíséret, Gitár és Harmonika Tanszék vezetője vezetett fel.

Balázs János– tisztelegve a november 5-én született Cziffra György előtt –  Liszt, Chopin és Cziffra átiratain keresztül egy letűnt kor, a 19. század közepének legnemesebb szalonhangulatát varázsolta a színpadra. „Bravúros könnyedség, improvizáció és a különböző stílusok közötti szinte magától értetődő átjárhatóság jellemzi azt a Liszt Ferenc és Dohnányi Ernő nyomdokain haladó előadói hagyományt, amit ezúttal a mindössze 35 esztendős Balázs János tár a közönség elé.” – hangzott el a felvezető szövegben. Az est folyamán a közönség fiatal norvég zongoristák kiváló játékát is megismerhette, Balázs János kihelyezett nemzetközi mesterkurzusának növendékei is nagy sikert arattak a színpadon.

A Norvég Zeneakadémia a zenei világ legkiemelkedőbb tehetségeivel és mestereivel működik együtt évről évre, külön figyelmet fordítva az oktatásra. Balázs János, a koncertet megelőző oslói zongora-mesterkurzusán és workshopján ifjú zongoristák vettek részt, akik a nemzedékeken át öröklődő, Liszt Ferenctől eredeztethető híres zongoratechnika titkaiban, a magyar komolyzenei örökség legjelentősebb zeneszerzőinek és előadóművészeinek művészetében, köztük Cziffra György munkásságában és az improvizáció világában merülhettek el.

A közönség megtekinthette a Zeneakadémia épületében a Cziffra György életéről szóló tablókiállítást is, mely ezt követően az oslói magyar nagykövetség kültéri kerítésén lesz látható egészen december végéig.

Az oslói programokkal vette kezdetét a jubileumi 10. Cziffra Fesztivál nemzetközi eseménysorozata, amely programjával méltán képviseli a Cziffra György által megannyi szenvedés árán kiharcolt életeszmény, egyben művészi krédó esszenciáját: az ember és a zene szabadságát. A Cziffra Fesztivál november 5-én Budapesten is ünnepi programokkal várja az érdeklődőket, november végén pedig Londonban rendeznek nagyszabású koncertet.

Az oslói eseményről fotók ezen a linken érhetők el (fotó: Karina Krokaa)

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tenger.media/api/trackback/id/tr6918719998

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása