Nemzedék vagy divatirányzat? Hipszter vagy beat?

December 15-én 15 órakor a Szív-Kamara Színház ad otthont annak a különleges irodalmi délutánnak, ahol cajón kísérettel hallhatók Jack Kerouac és Peremartoni Zsuzsanna versei.

girl-8435340_1280.jpg

Minden kornak megvan, és megvolt a maga divatirányzata.

Az irodalmi korszakok gyakran egybeesnek az adott történelmi korszakkal vagy korstílussal, ezért sokszor az irodalmi korszakok elnevezése azonos a zenei és művészettörténeti korszakokéval is.

Kevésbé ismert fogalom a hipszter, amelyet akár korstílusnak is nevezhetünk. A kifejezés a középosztálybeli, urbánus fiatalokat jelöli, akik összetett ízlésvilágukkal, különc viselkedésükkel és a mainstreamtől távol álló divatjukkal egységes szubkultúrát alkotnak. Gyakran használják rájuk az „alternatív” jelzőt is.

Ez az áramlat az 1940-es évek végén jelent meg Amerikában, eredetileg azokra a fiatalokra használták, akik rajongtak a fekete jazz zene iránt. Bár a fogalom pontos eredete vita tárgyát képezi, egyesek szerint a hop szóból származik, amely az ópium szleng elnevezése, míg mások a Nyugat-Afrikában honos hipi szóból vezetik le, amely „felnyitni valakinek a szemét” jelentéssel bír.

E vonal folytatásának tekinthetjük az 1950-es évek Beat-nemzedékét, amelynek kultikus regénye Jack Kerouac Úton című műve. A fogalom az 1990-es években ismét divatba jött, amikor alternatív zenéket hallgató fiatalok egyes csoportjait illették vele. Valódi reneszánszát azonban a 2000-es években élte meg, és kisebb variánsai napjainkig fennmaradtak, például a tetoválószalonok térhódításában is megfigyelhetők.

woodstock-kids.jpg

Woodstock, 1969 – Forrás: Wikipédia

A Beat-nemzedék az 1950-es és 1960-as évek Amerikájának ifjúsági rétege volt, akik a tiltakozás, a rettegés, a menekülés és a politikai lázadás szószólói lettek. Reakcióik az államok politikai és gazdasági recessziójára, a 44. elnökválasztásra és más társadalmi problémákra irodalmi és zenei formákban öltöttek testet.

A beat szó nyelvészek szerint a latin beatus (áldott) szóból ered, bár angolul „ütni”, „dobogni” jelentése is van. A Beat-nemzedék elnevezés maga Jack Kerouactól származik.

Kerouac szabad életszemlélete és spontán írásmódja sokak számára próféta jellegűvé tette. Francia-kanadai bevándorlók gyermekeként több művét francia nyelven is publikálták. Bár versei és haikui Magyarországon kevésbé ismertek, Eörsi István korábban, Gyukics Gábor pedig napjainkban gondoskodott ezek magyar interpretációjáról.

A Beat-nemzedék hatása nagy volt a hatvanas évek rockzenészeire, a Beatlestől a Doorsig. Kerouac inspirálta Bob Dylant és Jim Morrisont is.

Az Egyesült Államokban a mai napig évente egyszer, szeptember elején tartanak Connecticut államban egy beatköltészeti eseményt, ahol a jelenlegi beatköltők mutatkoznak be, és újakat is választanak munkásságuk alapján.

russianrainbowgathering_4aug2005.jpg

Hippi egy orosz fesztiválon 2005. augusztusában – Forrás : Wikipédia

Magyarországon Gyukics Gábor költő és műfordító 2020-ban kapott beatköltészeti elismerést, amelyet az USA-ban vett át. Újgenerációs beatköltőként jegyzik Peremartoni Zsuzsannát, akinek első kötete 2016-ban jelent meg Magyarországon. Versei azóta Kanadában, az USA-ban, Angliában, Ausztráliában és Olaszországban is publikálásra kerültek irodalmi magazinokban, 2020-tól pedig amerikai antológiákban is szerepelnek. Saját verses CD-je 2023-ban jelent meg Ted Bailey amerikai irodalomprofesszor előadásában.

A Szív-Kamra Színházról bővebben itt olvashatsz.

A bejegyzés trackback címe:

https://tenger.media/api/trackback/id/tr4118738254

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása