A Máltai Szimfóniás gyerekek koncerteztek már a Zeneakadémián, a BMC-ben, az Urániában és a Konzerthaus Wienben is. Jelenleg közel 1000-en tanulnak zenét, 45 településen.
A klasszikus zenei oktatásra épülő program a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik kiemelkedő kezdeményezése, amely az oktatás, a kultúra és a szociális integráció területére egy teljesen új, zenepedagógiai módszertannal robbant be 2013-ban. Az „Örömzene azonnal, szolfézsóra később….” koncepció nem felelt volna meg a klasszikus zeneiskolai formáknak, épp ezért volt szükség arra, hogy kihozzák a zenetanulást a tantermekből a közösségi, sokszor családi közegbe, azonnali, instant sikerélményt okozva ezzel a gyerekeknek. A program elsődleges célja, a hangszeres tudás megszerzésén túl, hogy a felzárkózó településeken élő gyerekeknek és fiataloknak mutassanak meg olyan lehetőségeket, perspektívákat, amelyek segítik őket az életcéljaik megtalálásában, fejlesztik képességeiket és új közösségek jönnek létre – mindez a zene segítségével. A szociálisan hátrányos helyzetű családok gyermekei számára a program nem csak a zenei tehetség kibontakoztatását jelenti, hanem a szociális készségeik, sőt önbizalmuk is fejlődik a megmérettetéseknek, fellépéseknek köszönhetően. Ezáltal az önfegyelmük is fejlődik, hiszen a fellépéseket hosszadalmas próbafolyamatok előzik meg. A több mint tíz éves módszertan bebizonyította azt is, hogy a növendékek iskolai eredményei javulnak a zeneoktatásnak köszönhetően, nemritkán nyernek a „szimfóniás” diákok felvételt középiskolába, a zenei tehetségek pedig a konzervatóriumba és a Zeneakadémiára is bekerülnek, és el is végzik azt.
A program alapjait az El Sistema néven ismert venezuelai modell ihlette, amely elsőként használta a zeneoktatást társadalmi felzárkóztatásra. A magyar módszertan céljai nem térnek el a dél-amerikai modelltől:
- Zenei nevelés: Térítésmentes hangszeres zenetanulás biztosítása a gyerekek számára a lakóhelyükön, vagy annak közelében professzionális muzsikus-pedagógusok segítségével
- Közösségépítés: A zene, mint közös nyelv által összekapcsolni különböző hátterű, különböző korú, és különböző társadalmi rétegekből érkező gyerekeket, fiatalokat
- Szociális integráció: A Program abban is segíti a résztvevőket, a társadalom teljes jogú tagjává válhassanak.
- Tehetséggondozás: a zenei tehetségek felismerés és támogatása, a zenei oktatásba való integrálása a szakmai kibontakozáshoz.
A Máltai Szimfónia program országszerte 45 helyszínen működik, ahol a gyerekek szakképzett tanároktól tanulhatnak zenét. A foglalkozások során a résztvevők nemcsak hangszereken játszanak, hanem kórusban énekelnek és különböző zenei projektekben vesznek részt. A program szoros együttműködésben áll a helyi iskolákkal, szociális szervezetekkel és alkotóközösségekkel. A programban résztvevő gyerekek számára évente több alkalommal komoly fellépési lehetőséget biztosítanak, nem ritkán professzionális muzsikusok, szimfonikus zenekarok közreműködésével. Fővárosi koncertjeiknek az Uránia Nemzeti Filmszínház ad otthon, rendszeres közreműködő partnerük a Danubia Zenekar, amelynek tagjai nem ritkán személyesen keresik fel a gyerekeket lakóhelyükön, hogy mentorálják őket. Jól dokumentálta ezt az együttműködést a Máltai Szimfónia Program 2022-es karácsonyi videóklipje, amelyben a Csendes éjt a Danubia Zenekar és Lakatos Mónika, Nótár Mary, Takács Nikolas, valamint a Szent Efrém Férfikar közreműködésével adták elő.
Bár a Máltai Szimfónia program jelentős sikereket ért el, számos kihívással kell szembenéznie. A program fenntartása és bővítése folyamatos anyagi támogatást igényel, a gyerekek viszont a forráshiányos időszakban is igénylik az oktatást, mentorálást. Ugyanakkor az is igaz, hogy a hátrányos helyzetű családokban gyakran nehezebb motiválni a gyerekeket a rendszeres részvételre, az idősebb gyerekek pedig nemritkán már dolgoznak, segítenek a ház körül. kevés idejük marad zenetanulásra. Problémát jelent az is, hogy nem minden településen állnak rendelkezésre megfelelő infrastruktúrák az oktatáshoz.
Mindezek ellenére a Máltai Szimfónia program különleges helyet foglal el Magyarország szociális és kulturális felzárkóztató programjai között. A zene erejének kihasználásával nemcsak tehetségeket fedez fel, hanem hidat képez különböző társadalmi rétegek között. Folyamatos az igény a program további bővítésére és fejlesztésére, mivel a Máltai Szimfónia hosszútávú befektetés, amelynek eredménye a társadalmi felzárkóztatásban és a kulturális sokszínűségben mutatkozik meg elsősorban, de nem elhanyagolható a tehetségkutatásban és gondozásban betöltött szerepe sem.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.