Kettős életet élt a 3 Oscar-díjjal kitüntetett magyar művész

Fejes Krisztina egybegyűjtötte a zseniális zeneszerző, Rózsa Miklós munkáit, az anyagot június 1-én mutatja be a Zeneakadémián.

szinhazielet_1937_25_pages22_22_rozsamiklos_kep.jpg

Rózsa Miklós (Fotó: Színházi Élet, 1937/25)

A háromszoros Oscar-díjas zeneszerző, Rózsa Miklós, a Ben-Hur, a Bagdadi tolvaj, és számtalan más Hollywood-i klasszikus kisérőzenéjének komponistája gyermekként Nagylócon töltötte a nyarakat. Rózsa élete végéig büszkén őrizte és hangoztatta magyarságát, kulturális gyökereit, életműve mégis méltatlanul kevés figyelmet kapott szülőhazájában. Saját szavai szerint „kettős életet élt”, hiszen a lipcsei konzervatórium egykori hallgatója nemcsak legendás hollywoodi produkciók zeneszerzője volt, de klasszikus koncerttermi kompozíciók alkotója is. Magyarországon szinte ismeretlen klasszikus zenei munkássága, hiszen nemcsak a világ, hanem mi magyarok is elsősorban filmzeneszerzőként ismerjük, pedig zenei nyelvére jelentős hatást gyakorolt a magyar népzene világa. Zongoraszonátája, sorozatai is ezt tükrözik. 

Fejes Krisztina zongoraművésszel Kalmár András beszélgetett a Trend FM 94.2-n futó Kapcsolódjunk! c. műsorban 2025. május 14-én:

„Rózsa Miklós életrajzi könyvének a Kettős élet címet adta, hiszen igyekezett különválasztani filmzenei karrierjétől hangversenytermekbe szánt klasszikus, modern kompozícióit. Utóbbiakra különösen nagy hatást gyakorolt a magyar népzene és a cigány muzsika, magyaros témájú művei azonban rendszerint nem idéznek konkrét népdalt. Zenekari alkotásai közül ismertté vált Jascha Heifetz számára komponált Hegedűversenye, amelynek részletei Billy Wilder mozijában, a Sherlock Holmes magánéletében (The Private Life of Sherlock Holmes, 1970) köszöntek vissza. Kórusművei is nagy népszerűségre tettek szert, kamaraművei és zongoradarabjai pedig bár manapság ritka vendégek a koncerttermekben, ötletgazdag, életteli zenék. Fejes Krisztina hiánypótló lemeze ezt az űrt kívánja betölteni Rózsa zongoramuzsikájával, amely a szerző korai és középső alkotóperiódusának termése.” – Tóth Endre

A lemez május 30-án jelenk meg a Hungarotonnál.

ke_pernyo_foto_2025-05-18_7_35_55.png

A bejegyzés trackback címe:

https://tenger.media/api/trackback/id/tr1118861386

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása